کلید املاک/ مجله های کلید املاک/ معماری و دکوراسیون/ آشنایی با سبک دکوراسیون مدرن در خانه
آشنایی با سبک دکوراسیون مدرن در خانه

آشنایی با سبک دکوراسیون مدرن در خانه

در چند دهه اخیر استفاده از سبک مدرن در دکوراسیون داخلی در برخی از کشور ها از جمله ایران بسیار گسترش پیدا کرده و توجه افراد بسیاری را به خود جلب نموده است.

 می توان گفت که سبک‌ مدرن ویژگی ها و خصوصیت خاص خود را دارا می باشد و حتی از این سبک در طراحی و معماری داخلی نیز بهره گرفته می شود و علاوه بر این سبک را به عنوان یکی از شاخه های هنری در بسیاری از دانشگاه ها تدریس می کنند.

علاوه بر همه ی این ها سبک مدرن را می توان به عنوان یکی از محبوب ترین سبک های دکوراسیون داخلی به شمار اورد که با ایجاد یک جلوه ساده در خانه می تواند یک گزینه مناسب برای دکوراسیون خانه های مدرن امروزی باشد.

بنابر این برای آشنایی بیشتر شما همراهان گرامی با این نوع سبک قصد داریم در این مقاله به موضوع دکوراسیون داخلی بپردازیم، پس لطفا تا پایان با ما همراه باشید.

ویژگی های سبک مدرن در طراحی داخلی:

 این نوع سبک دارای ویژگی های متعددی می باشد ولی می توان یکی از مهمترین ویژگی های این سبک را استفاده از خطوط ساده و بی آلایش بیان نمود.

معمولا از این خطوط برای دوری از تجمل و تزئین های زیاد استفاده می شود، این خطوط علاوه بر این که می تواند سبب ایجاد آرامش و زیبایی ساده در منازل طراحی شده با این سبک شوند، می توانند فضایی را در اختیار شما قرار بدهند که عملکرد گرایی بیشتری را داشته باشد.

شاید بعضی از اشخاص تصور کنند که سبک مدرن یک سبک بسیار ساده و سرد می باشد ولی بهتر است که به این افراد و شما عزیزان خاطر نشان شویم که این سبک باعث ایجاد ارامش و سادگی زیبایی در منزل شما می شود.

اگر به طور دقیق اصول و قوائدی که در این نوع سبک وجود دارد را رعایت کنید علاوه بر این که می توانید زیبایی را به خانه خود هدیه بدهید می توانید برای خانه ها و آپارتمان های نقلی خود از این نوع سبک استفاده کنید.

زیرا این سبک به خاطر سادگی که در باطن خود دارد می تواند علاوه بر مدرن بودن و زیبا بودن خانه سبب شود که فضای منزل شما بزرگتر به نظر برسد .

به این نکته مهم‌ نیز توجه کنید که اگر در فضاهای کوچک و آپارتمان ها زندگی می کنید بهترین سبک دکوراسیون برای شما دکوراسیون مدرن می باشد.

علاوه بر این شما می توانید زیبایی و سادگی که این سبک برای شما به ارمغان می آورد را با انتخاب یک رنگ خنثی و یا مات تکمیل نمایید، به طور مثال انتخاب رنگ های سفید و یا طوسی در تکمیل این نوع سبک می تواند به شما کمک فراوانی بکند.

علاوه بر موارد گفته شده یکی دیگر از نکات مثبتی که این نوع سبک دارد کم هزینه و مقرون به صرفه بودن ان می باشد.

از ان جایی که این نوع سبک سادگی را به ارمغان می اورد و از وسایل تزئینی و‌ مجلل دوری می کند در نتیجه هزینه های لازم برای پیاده کردن این نوع سبک از دکوراسیون داخلی را کاهش می دهد، در واقع میتوان گفت که این سبک یکی از انواع سبک های مقرون به صرفه در بین انواع سبک های دکوراسیون داخلی می باشد.

ریشه سبک مدرن به چه زمانی باز می گردد؟

سبک مدرن در دکوراسیون و طراحی داخلی بر اساس جنبش مدرنیسم و با الهام از معماری اسکاندیناوی و المانی، در اواخر قرن ۱۹ و در اوایل قرن ۲۰ میلادی به وجود امد.

سپس این سبک به دلیل سادگی و نوگرایی که داشت توانست در نیمه قرن ۲۰ اوج محبوبیت خود را تجربه کند و از قرن ۲۰ تا کنون دارای محبوبیت است و طرفداران زیادی را به خود جلب نموده است.

از چه ترفند هایی برای اجرای سبک مدرن در منزل خود بهره ببریم؟

استفاده از رنگ خنثی:

با توجه به این مسئله که این نوع سبک از انواع سبک های دکوراسیون داخلی دارای سادگی می باشد از این رو استفاده از رنگ های خنثی بهترین گزینه برای اجرا این نوع سبک در منزل هستند.

البته دقت کنید که بهتر است این رنگ ها را به صورت تک رنگ در وسایل و قسمت های مختلف منزل خود به کار ببرید.

به طور مثال رو مبلی یک مبل باید داری یک رنگ و یا رنگ دیوار های اتاق خواب تماماً از رنگ سفید باشند.

شما با رعایت این نکته ساده می توانید دکوراسیون منزل خود را به صورت مدرن طراحی نمایید.

استفاده از مصالح طبیعی:

استفاده-از-مصالح-طبیعی

اگر شما قصد دارید که تعادل را در کنار رنگ های خنثی حفظ نمایید می توانید از مصالح طبیعی مانند چوب در طراحی دکوراسیون داخلی خود بهره ببرید.

برای این‌ منظور شما می توانید از پارکت های چوبی در کف منزلتان استفاده نمایید، بافت طبیعی که در پارکت ها وجود دارد می تواند فضای سرد و خشک ایجاد شده توسط رنگ های خنثی را از بین ببرد.

همچنین استفاده از سرامیک های بزرگ‌ نیز می تواند گزینه ی مناسب دیگری برای ایجاد این نوع سبک دانست، البته انتخاب این دو نوع بستگی به سلیقه افراد دارد.

چیدمان اثاثیه بر اساس کار برد ان ها:

همان گونه که قبلا به این موضوع اشاره نموده ایم در سبک مدرن از تجمل گرایی و انتخاب مبلمان و دکوراسیون پر زرق و برق خود داری نمایید و ان ها را متناسب با ضرورت و هدف مشخصی که دارید خریداری و چیدمان نمایید.

به طور مثال از فرش و کوسن های مناسب و کافی استفاده کنید و خرید وسایل تجملی که کاربردی ندارند پرهیز نمایید.

 ایجاد فضای منظم:

بر اساس تحقیقاتی که دانشمندان انجام داده اند در هم  ریختگی و شلوغی محیط اطراف اشخاص سبب ایجاد استرس در زندگی آن ها می شود.

از این رو برای جلوگیری از ایجاد شلوغی و به هم ریختگی محیط اطراف خود پس از آن که اثاثیه ساده و کاربردی خود را برای این نوع سبک مشخص و انتخاب نموده اید باید برای هر یک از این اثاثیه جای مشخصی تعیین نمایید.

همچنین شما می توانید از خلاقیت های مد نظر خود برای زیبا تر کردن محیط اطراف بهره ببرید.

شما با استفاده از موارد بالا می توانید به صورت کلی هر یک از بخش های منزل خود را به سبک مدرن طراحی و دکوراسیون نمایید.

ولی در ادامه ما به صورت مختصر در مورد طراحی هر بخش از خانه از جمله اتاق خواب ها، آشپزخانه، نشیمن ها و ... به صورت سبک مدرن توضیحاتی را به شما عزیزان ارائه خواهیم نمود.

طراحی دکوراسیون اتاق خواب:

اتاق خواب را می توان یکی از مهم ترین بخش های هر خانه ای به حساب آورد، زیرا افراد پس طی یک روز کاری برای استراحت و بازیابی انرژی خود به یک مکان مناسب و راحت نیاز دارند، این‌ مکان جایی جز اتاق خواب نیست.

از این رو سبک دکوراسیون اتاق خواب را باید به گونه ای انتخاب نمایید که القا کننده ی آرامش باشد، یکی از انواع این نوع سبک هایی که می تواند به شما در رسیدن به هدفتان کمک فراوانی بکند سبک مدرن می باشد.

چگونه‌ می توانیم یک اتاق خواب مدرن داشته باشیم؟

تخت خواب مناسب:

یکی از مهمترین لوازم موجود در اتاق خواب که می تواند در کیفیت خواب شما تاثیر بسیاری بگذارد تخت خواب می باشد.

همان گونه که قبلا نیز به ان اشاره نموده ایم در سبک مدرن از تجمل گرایی و شلوغی پرهیز می شود، بنابر این برای این که بتوانید یک اتاق خواب به این نوع سبک داشته باشید انتخاب یک تخت خواب ساده در عین حال راحت می تواند گزینه مناسبی باشد.

انتخاب رنگ مناسب:

رنگ های استفاده شده در دکوراسیون مدرن اغلب ساده و خنثی می باشند و معمولا شامل طیف رنگی سفید می شوند که ایجاد حس آرامش را تضمین می کنند.

البته انتخاب رنگ اتاق خواب بستگی سلیقه و طبع فرد دارد و ممکن است شخصی رنگ سفید را انتخاب نکند ولی این جایی نگرانی ندارد چون این نوع سبک در چنین مواردی از خود انعطاف نشان داده است.

انتخاب وسایل مناسب:

برای این که بتوانید یک اتاق خواب مدرن داشته باشید باید ترکیبی از رنگ ها، وسایل و مبلمان امروزی و مدرن و ساده انتخاب نمایید.

بازهم تاکید می کنیم انتخاب وسایل ساده با طیف رنگی سرد و ساده علاوه بر این که می تواند سبک مدرن را در اتاق شما به اجرا در بیاورد می تواند آرامش دلپذیری را برای شما در هنگام استراحت فراهم بیاورد.

چیدمان درست وسایل:

برای این که بتوانید به این سبک دست پیدا کنید علاوه بر این که وسایل ساده و مناسب انتخاب می کنید، باید ان ها را درست و در جای خود قرار بدهید.

سعی کنید تخت خواب مینیمال را برای اتاق خود انتخاب کنید و از خرید تخت خواب های سلطنتی که دارای کنده کار بر روی سطح خود هستند پرهیز کنید.

همچنین از خرید وسایلی که غیر ضروری هستند بپرهیزد و وسایلی را انتخاب نمایید که فقط به آن ها نیاز دارید و به گونه ای آن ها را انتخاب نمایید که به صورت درست و در جای مناسب از اتاق شما قرار بگیرند.

به طور مثال تختی خود را به گونه ای انتخاب کنید که بتوانید درست و مناسب ان را در فضای اتاق جای داده تا رفت و آمد راحت به اتاق را مختل نکند.

طراحی دکوراسیون آشپزخانه:

آشپز خانه مدرن برای اشخاصی که به دنبال زیبایی در کنار سادگی هستند بسیار مناسب می باشد.

علاوه بر این آشپزخانه مدرن از لوازمی تشکیل شده است که بر حسب کاربردی که دارند پیوستگی دکوراسیون کل منزل را نیز حفظ می نماید.

چگونه می توان یک‌ آشپز خانه مدرن داشته باشیم؟

انتخاب کابینت های مناسب:

برای رسیدن به سبک دلخواه خود باید کابینت های آشپزخانه را به صورت‌ مدرن انتخاب نمایید.

 از جمله ویژگی هایی که این نوع کابینت ها دارند می توان به کابینت های بدون دستگیره اشاره نمود و یا درب های کشویی از جنس های کلاس مات و براق که این نوع درب ها بسیار راحت باز و بسته می شوند و از طراحی ساده ای نیز برخودار اند.

علاوه بر این به دلیل این که کابینت ها ساده و دارای رنگ روشن هستند از این رو آشپزخانه های مدرن بزرگ تر از آشپزخانه های کلاسیک به نظر می رسند.

یکی از ویژگی های اصلی کابینت های به کار گرفته شده در آشپزخانه های مدرن نوع شکل درب ها و پیش خان های آن ها می باشد.

برای درب های کابینت های این نوع سبک سطح صاف و مسطح در نظر گرفته شده است و هیچ گونه کنده کاری بر روی سطح ان ها مشاهده نخواهید کرد.

همچنین ایجاد پیش خان های چند منظوره در طرح های زیبایی مانند: مدل های معلق، تاشو منحنی سبب ایجاد محیط زیبا و کاربردی می شوند.

ایجاد نورپردازی مناسب:

یکی از نکات بسیار مهمی که باید در ایجاد آشپزخانه های مدرن به ان توجه فراوان شود نور پردازی مناسب می باشد.

برای ان که بتوانید یک آشپزخانه مدرن ایجاد نمایید باید در قسمت های مختلف طبق کاربرد وسایل از نورپردازی کمک بگیرید.

علاوه بر این بر اساس کاربردی که هر وسیله دارد میزان نورپردازی متفاوت می باشد.

طراحی دکوراسیون حمام:

حمام یکی از پر کار برد ترین بخش های یک خانه محسوب می شود که تناسب سبک دکوراسیون ان با سلیقه و طبع شخص باید سازگاری داشته باشد.

حمام هایی که به سبک مدرن می باشند ساده و تمیز هستند و از اشکال هندسی منظم، خطوط شاف، رنگ های خنثی در دکوراسیون ان ها بهره گرفته می شود.

از این رو برای ان که بتوانید یک حمام مدرن خلق نمایید به نکات زیر توجه کنید.

چگونه می توان یک حمام مدرن داشته باشیم؟

برای داشتن یک حمام مدرن نکات زیر را رعایت کنید:

  • قاب اینه استفاده شده در حمام باید دارای یک شکل هندسی منظم باشد.
  • می توانید برای زیبا تر کردن محیط حمام خود از گل و یا گلدان استفاده کنید، این کار به محیط حمام شما شادابی هدیه می دهد.
  • از اینه های قدی در حمام خود استفاده کنید.
  •  از المان های سنگی، بتونی و سنگی استفاده کنید.

به صورت لزوم تمام حمام های مدرن سرد و بی روح نیستند بلکه شما می توانید با استفاده از المان هایی همچون سنگ‌ و چوب روحی تازه تر به حمام ببخشید.

  • از ترکیب رنگ های مختلف بپرهیزید و بیشتر به سراغ طیف رنگی سفید و خاکستری بروید.
  •  استفاده نورپردازی مناسب در حمام

شما با استفاده از این چند نکته ساده می توانید حمام خانه ی خود را به صورت مدرن طراحی کنید.

طراحی دکوراسیون نشیمن:

سادگی و زیبایی اتاق های نشیمن به سبک‌ دکوراسیون مدرن توانسته توجه افراد بسیاری را به خود جلب کند و آن ها شیفته و مجذوب خود نماید.

در واقع چنین دکوراسیونی، جلوه ای زیبا و دلنشینی به هال و نشیمن خانه شما هدیه می دهد و فضایی مرتب و منظم و به دور ریختگی در آن را به وجود می اورد.

برای این که بتوانید یک نشیمن مدرن داشته باشید باید یک سری نکات را رعایت نمایید که در ادامه به برخی از این نکات اشاره خواهیم نمود.

 چگونه یک نشیمن مدرن داشته باشیم؟

رعایت سادگی:

همان گونه که بار ها گفته ایم در دکوراسیون به سبک‌ مدرن سادگی حرف اول را می زند، از این رو برای آن که بتوانید یک نشیمن به این نوع سبک طراحی نمایید باید سادگی را رعایت کنید.

 این نوع سبک بر خلاف سبک کلاسیک که جزئیات بسیار مهم می باشد در این نوع سبک نباید از کچ کاری، کنده کاری و حکاکی های زیادی استفاده نماییم و باید سادگی را ترجیح بدهیم.

انتخاب وسایل کاربردی:

برای رسیدن به این نوع سبک باید وسایل و اثاثیه هایی را انتخاب نمایید که کارایی برای شما داشته باشد و از خرید وسایل غیر ضروری خود داری نمایید.

همچنین توجه کنید که چیدمان مبلمان باید به گونه باشد که رفت و آمد در بین آن ها آسان باشد و فضای زیادی را اشغال نکند.

ایجاد فضای منظم و مرتب:

دقت کنید برای این که بتوانید یک نشیمن به این نوع سبک داشته باشید باید فضایی مرتب و منظمی را ایجاد کنید، در واقع شما می توانید با رعایت دو اصول کاربردی سادگی و کاربردی بودن وسایل به این سبک زیبا دست پیدا کنید.

طراحی پلان باز:

اغلب اتاق های نشیمن که به سبک مدرن طراحی شده اند دارای پلان باز می باشند.

اما اجرای این چنین طرحی در خانه های ایرانی ممکن است دشوار و هزینه دار باشد.

از این رو برای این که اتاقی به سبک پلان باز داشته باشید می توانید از پرده های نازک و روشن، استفاده از سطوح براق و آیینه ای استفاده کنید.

اشتراک گذاری
امتیاز و نظر کاربران
۰.۰
۰ نظر ثبت شده
امتیاز دهید
دیدگاه کاربران