روف گاردن چیست؟ انواع روف گاردن

روف گاردن چیست؟ انواع روف گاردن

توسط اکبری

امروزه به علت افزایش زندگی شهرنشینی و آپارتمان نشینی، فضای باز و سبز کمتری در سطح شهرها دیده می‌شود. یکی از تکنولوژی‌های مدرن که بر روی سقف طراحی  می شود، روف گاردن است، افراد می توانند با استفاده از این ایده یک فضای بسیار زیبا بر روی پشت‌بام خود به وجود بیاورند.

امروزه در معماری اکثر آسمان خراشها، هتل های بزرگ و برج های مسکونی روف گاردن ها طراحی می‌شوند، که موجب تغییر چهره شهر خواهند شد. این فضای زیبا دارای مزایای زیادی است. تا انتهای مطالب همراه ما بمانید تا اطلاعات بیشتری درباره روف گاردن به دست بیاورید.

روف گاردن چیست؟

روف گاردن که به آن باغ سبز و بام باغ نیز گفته می شود، در فضاهای بلا استفاده طراحی می‌شود. به طور معمول روف گاردن در پشت بام و تراس به وسیله تکنولوژی مدرن طراحی می گردد، که در شرایط زیست محیطی تحول شگرفی را ایجاد می‌ کند.

همچنین در کلید املاک بررسی کنید: خرید و فروش خانه ویلا کلنگی در نوشهر

در واقع ایجاد روف گاردن درپشت بام، موجب صرفه جویی در مصرف انرژی می شود، زیرا از هدر رفتن گرما جلوگیری می کند و افرادی که این طراحی منحصر به فرد را در پشت بام خود به وجود می آورند می ‌توانند از نور آفتاب جذب شده باغچه در فصل سرد، یک محیط مناسب برای استراحت، پذیرایی و پرورش گیاهان داشته باشند.

انواع روف گاردن، 3 نوع متداول ایجاد روف گاردن

با توجه به افزایش زندگی شهرنشینی و افزایش آلودگی های هوا ایجاد روف گاردن می ‌توانند در تمیز شدن هوا نقش تاثیرگذاری داشته باشد. زیرا همانطور که مستحضر هستید در پشت بام، فضای سبز پر از گل و گیاه طراحی می‌شود، که امروزه انواع آن مورد استقبال طراحان و معماران قرار گرفته است. در ادامه مطالب چند مورد از انواع روف گاردن بیان شده:

1-بام باغ گسترده

در باغ بام گسترده از بستر خاک با ضخامت کم و بسیار سطحی استفاده می‌شود، که کشت گیاهان نیز با ریشه های کوتاه انجام میشود و در مقایسه با سایر انواع روف گاردن بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی است. چمن و گیاه کاشته شده در آن دارای پوشش سطحی و کم ارتفاع هستند.

2-روف گاردن نیمه متمرکز

به طور معمول در طراحی این نوع روف گاردن گیاهانی که حجم ریشه بیشتر دارند، کشته می شوند و عمق خاک بالای ۳۰ تا سانتی متر تا یک متر می باشد، یک نکته حائز اهمیت در طراحی این نوع سازه توجه به وزن ایجاد شده است. به طور معمول انواع گیاهان مانند هندوانه، پونه، توت فرنگی، اسطوخودوس و چمن در روف گاردن نیمه متمرکز قابل کشت هستند.

3-روف گاردن متمرکز

خاک مورد استفاده در روف گاردن متمرکز حجم و ارتفاع زیادی دارد و در مقایسه با موارد قبلی هزینه بیشتری در بر می گیرد. در واقع برای کاشت این روف گاردن ساختمان های بزرگ و معروف انتخاب می شوند، که در آن انواع گیاهان زینتی، گل ها و درخت ها کاشت می شوند.

نکات مهم برای ایجاد و ساخت روف گاردن چیست؟

با توجه به طراحی خاص روف گاردن باید نکات حائز اهمیتی در معماری آن در نظر گرفته شود، تا در نهایت یک فضای زیبا به وجود بیاید. در ادامه چند مورد از مهمترین نکات برای ساخت روف گاردن بیان شده است:

انتخاب خاک مناسب

یکی از مهمترین موارد برای طراحی روف گاردن انتخاب خاک مناسب است، زیرا خاک انتخابی باید وزن کمی داشته و بتواند آب زیادی را جذب کند. البته این نکته نیز باید مد نظر داشته باشید که خاک مورد نظر باید غنی از کود جهت تغذیه گیاهان و درختان باشد.

پیشنهاد کلید املاک: رهن و اجاره آپارتمان مسکونی در تهران

تقسیم وزن در روف گاردن

همانطور که مستحضر هستید به وجود آوردن روف گاردن سبب افزایش فشار وارده بر سقف بام می شود، بنابراین باید هنگام ساخت باغچه و آلاچیق به طور دقیق محاسبات لازم را انجام داد، تا وزن اضافه ناشی از آن برطرف گردد.

ایزولاسیون روف گاردن

ایزولاسیون یا عایق بندی جزء مهمترین بخشهای ایجاد روف گاردن محسوب می شود، که به وسیله آن آب اضافه به زیر روف گاردن نفوذ نمی کند، و مستلزم دقت و توجه زیاد در زمان طراحی است.

نتیجه گیری

در مطالب بالا متوجه شدید که یکی از فضا های مدرن و امروزی که نقش تاثیرگذاری در بهبود کیفیت هوا دارد روف گاردن است. این فضای خاص در انواع متفاوت طراحی و اجرا می شود. شما میتوانید برای طراحی بهترین روف گاردن به سایت کلید املاک مراجعه کنید.

اشتراک گذاری
امتیاز و نظر کاربران
۰.۰
۰ نظر ثبت شده
امتیاز دهید
دیدگاه کاربران